Измененията в Конституцията и реформите в състава и структурата на ВСС, които впоследствие трябва да избере нов главен прокурор, биха могли да се случат до края на годината. Това заяви народният представител от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ Надежда Йорданова и добави, че е умерен оптимист за осъществяването на реформите в посочената времева рамка.
„Имаме хронограма и за двата сценария – при мнозинство за конституционни промени от 180 или от 160 народни представители. Последните месеци показаха, че България няма право да отлага повече тези стъпки. В хода на разговорите през изминалите няколко седмици като че ли има сближаване на позициите“, заяви бившият правосъден министър.
Представителят на „Да, България“ разясни, че настоящото изчакване се налага, защото ако сега бъде избрани нови членове на ВСС, те ще работят едва четири месеца, след което ще се премине към избор на нов състав при нови правила и условия за кандидатите. „Кой професионалист, заставащ зад името си, би се впуснал в процедура по избор на членове, при все че ВСС в този си състав ще работи максимум четири месеца?“, попита риторично Йорданова.
Юристът подчерта още, че успехът на съдебната реформа зависи, както от депутатите, така и от обществото, което не трябва да им позволява да забравят ангажиментите си. Йорданова отправи и своеобразен апел към представителите на професионалната гилдия:
„Призовавам всеки магистрат, всеки прокурор, всеки съдия – без вашата ясна позиция и активно действие няма как да се случат адекватни реформи. Това е отговорност на всички ни“, заяви Йорданова. Тя подчерта, че непоследователното отношение на ВСС и някои от колегиите му е признак на определени зависимости и незаконосъобразни действия. Според депутата е все по-важно да се приложат препоръките на Венецианската комисия и мнозинството в прокурорската колегия на ВСС да не бъде от действащи прокурори.
Йорданова подчерта, че отказът на настоящата прокурорска колегия във ВСС да избере съдия, който да разследва и. д. главен прокурор Борислав Сарафов, е символ на поредния законодателен дефицит, двоен стандарт и бягство от отговорност. Тя подчерта, че в приетото законодателство и механизма за отчетност и търсене на отговорност на главния прокурор и заместниците му няма нито непълнота, нито неяснота.
„Прокурорската колегия отказа да приложи закона и умишлено блокира механизма за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор. За съжаление в България не всички органи на власт искат да преминем през теста дали сме готови да отстояваме единното пространство за сигурност и справедливост в Европа, от което Шенген е много важен елемент“, заключи Йорданова.