Последни Новини

Всички редовни правителства от 2021 г. насам носят отговорност за свръхдефицита

Всички редовни правителства от 2021 г. насам носят отговорност за свръхдефицита

"От 2021 г. насам всички редовни правителства, които можеха да предлагат и да приемат бюджети, носят отговорност за това, което имаме в момента. Фискалната траектория започна да се отклонява от това, което беше стабилно и устойчиво".

Това каза пред БНР Георги Вулджев, главен редактор на Експертен клуб за икономика и политика, след като ремиерът Румен Радев обяви в края на миналата седмица, че България влиза в процедура по свръхдефицит и на страната ни ще бъде наложен мониторонг и евентуални санкции.

"Но най-голяма отговорност, според мен, има последното редовно правителство. То предприе най-шоковото увеличение в разходите за заплати".

Веднъж вече сме били в процедура по свръхдефицит, но контекстът беше много различен, припомни Вулджев в предаването "Преди всички".

"През 2010 година, при глобална икономическа криза и криза в България. Този дефицит, който се натрупа през последните години, не е толкова във връзка с влошена икономическа обстановка, колкото с политическите действия на последните правителства.

Това беше обвързано и с присъединяването към еврозоната и опитите до голяма степен да се скрие факта, че има проблем с дефицита. ЕК също носи някаква отговорност. Можеха по-рано да направят забележка. С конвергентния доклад, при стриктна интерпретация на правилата на еврозоната, не трябваше да ни приемат".

Той обясни, че първата стъпка е констатиране на нарушението официално от ЕК.

"Ще бъде даден срок от 6 месеца, за да се изготви план за корекция, за фискална консолидация. С бюджета за следващата година ще очакват да видят намаляване на дефицита с около половин процентен пункт от БВП на година. Този мониторинг остава, докато не се впишем отново в рамките на 3% дефицит. Изсветляването на икономиката също е много голям фактор".

Според Вулджев основният проблем е в разходите, но той смята, че замразяването на заплатите не е устойчиво решение.

"Трябва да се случи едно преструктуриране. Не е добре да замразим целия публичен сектор. В сферата на МВР и съдебната система имаме голям преразход, сравнено с европейската норма. Там трябва да се случи дълготрайно съкращаване. В други сфери имаме недофинансиране.

Силно се надявам да имат воля за някои от по-тежките мерки, които са необходими. Съкращаване на разходите трябва да се случи. В противен случай няма да могат да си изпълнят предизборното обещание да не вдигат данъците. Новото правителство е в позиция да направи необходимите реформи и силно се надявам да работи в тази посока".