Последни Новини

Томислав Дончев: ЦИК е господар на изборния процес

Томислав Дончев: ЦИК е господар на изборния процес

Вчера премиерът в оставка трябваше да отговаря на актуални въпроси от депутатите в първия за 2026 година блицконтрол. Заради неотложен ангажимент във Велико Търново обаче, Желязков не присъства в Народното събрание. Вместо него дойдоха заместниците му.

Основните въпроси бяха свързани с промяна в Изборния кодекс. 

Надежда Йорданова попита дали правителството в оставка има готовност да достави оптичните устройства за сканиране към машините за гласуване и дали има съответния бюджет за това. 

„Фокусът върху изборната технология не бива да се превръща в подмяна на политическите идеи и политическото състезание преди избори“, каза Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа в оставка, в отговор на Надежда Йорданова.

Вицепремиерът припомни, че ролята на Министерския съвет е да осигури логистична подкрепа за изборите, Централната избирателна комисия (ЦИК) е „господарят на изборния процес”, като и двете институции са длъжни да се съобразят със закона.  

„В този смисъл, който й да е Министерският съвет, и който и да е състав на ЦИК, трябва да изпълни това, което пише в закона. Какъвто й да е способът, с който се провеждат изборите - машините в момента, машини и хартия, друг тип машини - двете институции, с основната роля на ЦИК, имат задължението да организират изборния процес”, категоричен е Дончев.

На подвъпроса на Йорданова дали има заделен бюджет за покупката на такива устройства, Дончев подчерта: „Държавата няма бюджет. Имаме доразходните тавани от миналата година или както е известно 1/12. В този смисъл това не е бюджет, там няма заделени инвестиционни разходи." 

Той отново напомни, че преди 3-4 години логиката на промени в изборния процес е сменяна в последния възможен момент, в „петък следобед“. 

Надежда Йорданова от ПП-ДБ заяви, че „това, което се готви, не е защита на изборните права, а пълен саботаж на изборния процес”.

„Всякакви промени в 12 без 5 в Изборния кодекс са опасни. Виждате, че и колегите от ПП-ДБ оттеглиха една част от техните предложения. Единственото, за което ще настояваме, е машините, с които се гласува и сега, да броят, да вадят протокол, и отрязъците, които излизат - също да се броят, за да се сверят резултатите”, заяви Атанас Атанасов от „БСП-Обединена левица”. 

От своя страна Дончев коментира, че счита за „деградация на политическите нрави, когато партиите се делят на такива, които искат гласуване на хартия, гласуване с машина или гласуване с друг тип машина”.

 От „ДПС-Ново начало” повдигнаха и темата за кризата с боклука в София.
„Имате ли разработен сценарий за възстановяване на чистотата на околната среда и опазване на общественото здраве, в случай че кметът на Столичната община продължава да бездейства и да ни рисува розови картинки”, запита Станислав Атанасов.

Вицепремиерът в оставка Гроздан Караджов обясни: „Още на 10 декември са изготвени няколко официални писма до кмета. На 14 януари беше съставен и първият акт за установяване на административно нарушение на Васил Терзиев и е направено ново предписание, засягащо редовното сметосъбиране. На 20 януари изтича и второто предписание. След това ще бъде насрочен нов здравен контрол”.