Ситуацията изглежда шизофренично - от една страна, се вдига залогът и се налагат по-високи мита, а от друга и Китай, и САЩ заявяват, че са отворени за преговори. Разминаването е в начина, по който всяка от страните си представя, че тези преговори трябва да се случат. Това каза в “Денят започва” на живо от Пекин журналистът Тодор Радев от Китайската медийна група.
“Тръмп чака обаждане от Китай, неколкократно го заявяваше, което впоследствие със сигурност ще представи като признание за правотата на своята политика и своеобразна капитулация на Пекин. Докато от китайска страна заявяват, че преговори може да има само при равнопоставеност и взаимноуважение. Следователно проблемът пред това САЩ и Китай да седнат и да разговарят е, че нито една от страните не желая да изглежда слаба. И тук е отговорът на въпроса влезе ли Пекин в капана на Тръмп. Китайски експерти и коментатори, чийто мнения слушам последните дни, казват, че става дума за игра на стратегическа решимост, че Китай е готов да плати всяка цена и ще отнеме месеци, докато страните се върнат към рационални преговори, както и че и конкуренцията между САЩ и Китай в момента навлиза в етап, в който двете страни ще тестват икономическата си устойчивост”, обясни Радев.
Според него, “ако приемем, че Пекин е влязал в капана на Тръмп, това може би е съзнателно, за да постигне някакви други дългосрочни цели”. Той припомни, че търговската война между двете страни започна още през първия мандат на Тръмпи и не е спирала, тоест “Китай със сигурност е най-подготвената държава да води подобен конфликт”.
“Първо, китайците ще залагат, може би, най-вече на разширяване на вътрешното потребление. Китайският пазар не е никак малък и най-вероятно ще се справи с подобен удар, независимо от думите на Тръмп и хора от неговия екип, които представят САЩ като най-ключовия пазар, без който Китай не може, както и че китайската икономика е изправена едва ли не пред колапс, ако загуби американския пазар. Това не е така, тъй като САЩ в момента са третият по големина пазар за Китай след страните от АСЕАН и ЕС. При най-лошия вариант пълно спиране на търговията няма да е безобидно за икономиката на Китай, но няма да го постави на колене. На второ място, много важно, Китай ще върви към по-нататъчно разширяване и диверсифициране на пазарите и подобраване на връзките с другите си търговски партньори. В последните месеци Пекин действа изключително активно на полето на бизнес дипломацията особено с Европейския съюз, с страните от Югоизточна Азия, с Япония. Също така се позиционира като стабилен и предвидим пазар за чуждия бизнес тук и имаше редисата срещи, в които участваше самият Си Дзипин с представители на чуждия бизнес”, коментира журналистът.
По думите му ответните мерки на Китай в последните години се вижда, че са “доста прецизни”, което показва, че са предварително подготовени и страната има стратегия за водене на търговската война.
“Китай вероятно в някакъв момент може, ако нещата започнат валда излизат извън контрол, да реши да девалвира юана, за да намали цената на износа, както и да започне да се освобождава от американски дълг и да намали доларовия резерв, което със сигурност ще окаже сериозно въздействие върху световните пазари и американската икономика”, предположи Радев.
Познавайки стила на китайската дипломация, той допусна, че Китай най-вероятно ще заложи на контакти зад сцената и:
“Ако успеят да убедят Тръмп, че това е правилният подход за разрешаване проблемите, може да има успех и да се окаже, че двете страни са преговаряли без въобще ние да знаем за това.”
Според него няма да има тотална забрана за търговията във високите технологии, защото Китай внася от САЩ чипове на стойност 10 милиарда долара годишно и е най-големия пазар на Intel за 2024 година, от който са дошли близо 30% от печалбата на компанията.
“Да не говорим, че в Китай на практика всички компютри за широко потреба са с операционните системи на Microsoft и на Apple. Изключително широко се ползват и всякакъв вид софтуерни продукти на американски компании и тяхната поддържка. От друга страна, от Китай са 73% от вноса на смартфони в САЩ, 78% от вноса на лаптопи и 87% от консоли за видеоигри. Това са производства, които не могат да бъдат организирани нито в САЩ, нито в Европа, нито в която и да била друга развита държава достатъчно бързо, с евтина и квалифицирана работна ръка в такъв мащап и цена, че да задоволят американският базар без това да доведе до космически цени на тези продукти. Така че пълното разделяне на тази сфера, според мен, по-скоро няма да се състои”, прогнозира журналистът от Китайската медийна група.