България остана на крачка от чудото срещу Бразилия - 24novini.bg

България остана на крачка от чудото срещу Бразилия

11.08.2019 | 23:27
(0 гласа)

Българският национален отбор по волейбол за мъже се размина на косъм с победата над действащия олимпийски шампион Бразилия и си осигури квота за Олимпиадата в Токио през 2020 година.

Момчетата на Силвано Пранди показаха волейболни качества и хъс за победа, но грешки в ключови моменти ги лишиха от победата.

Лъвовете загубиха с 2:3  гейма - 25:23; 25:19; 32:30; 16:25; 11:15

Българите стартираха мача със самочувствие и не оставиха Бразилия да трупа преднина. И двата отбора започнаха с множество грешки на начален удар. Българите показаха стабилна игра и на второто технически прекъсване водеха с 16:10 точки. При 23:19 съдиите отсъдиха мрежа на Атанасов, а след това Бразилия успяха да се доближат на точка до българите при 23:22, но в крайна сметка Лъвовете затвориха гейма в своя полза при 25:23.

За жалост на българите още при първата точка във втората част Тодор Скримов изкълчи глезена си при приземяване от блокада и трябваше да напусне играта. Лъвовете успяха запазят хладнокръвие и на първата почивка водеха с 8:6. На второто прекъсване нашите водеха с 16:12 като до края на гейма не оставиха шанс на бразилците и победиха с 25:19.

Третата част започна по-добре за българите, които поведоха с 8:4, но след прекъсването Бразилия успя да изравни и дори поведе при 13:14. Лъвовете бързо се овладяха и след добър сервиз на Атанасов поведоха с 2 точки за 16:14. Бразилия изравни при 16:16 и играта продължи точка за точка докато бразилците не успяха да направят брей за 20:22. При 21:22 след атака на бразилците топката закачи само с милиметър линията, но гостите поведоха отново с 2 точки за 21:23. Българите отвърнаха с блокада и ас на Мартин Атанасов за 23:23. Грешка на Бруно Резенде при сервис даде шанс за изравняване при 25:25, а ас на Соколов даде преднина на българите за 26:25, но последна негова грешка при начален удар за 26:26. Бразилия отново излезе напред с 26:27, но блокада на Виктор Йосифов отново изравни резултата, а нова грешка при начален удар на българите на Розалин Пенчев даде нов шанс на бразилците да спечелят гейма, но успешна атака на Соколов отново изравни резултата за 28:28. В крайна сметка Бразилия остана в мача с победа във втория гейм с 32:30 точки.

В четвъртия гейм Селесао продължиха устрема си и не пуснаха българите да поведат. Разликата беше малка 14:16 при втората почивка, но се увеличи на 14:18 бързо след нея. Този път Лъвовете не успяха да окажат съпротива и Бразилия "затвори" гейма в своя полза при 16:25.

Тайбрекът започна точка за точка, но Бразилците имаха лека преднина при размяната на полетата, която успяха да увеличат на 3 точки за 9:12. До края на мача българите не успяха да намерят играта си от началото на мача и загубиха с 11:15 след 3 часа битка в Двореца на културата и спорта във Варна.

Така Бразилия спечели квота за Олимпийските игри, а България ще трябва да се бори за такава в началото на 2020 година с осем европейски отбора, където битката ще е изключително трудна.

След месец е Европейското първенство, на което България ще се изправи срещу едни от най-силните отбори в света.