Последни Новини

Софийският административен съд отчита ръст на постъпилите дела през 2025 г.

Софийският административен съд отчита ръст на постъпилите дела през 2025 г.

Ръст на постъпилите дела през 2025 г. отчитат в Административен съд София-град в сравнение с предходната година. За периода са постъпили 13 850 дела, като за 2024 г. те са били 13 245. Това прави АССГ едно от най-натоварените съдилища в страната. Въпреки трудните битови условия, съдиите и съдебните служители успяха да приключат 14 219 дела, запазвайки високото ниво на професионализъм и прозрачност. Това се дължи на екипната работа и отдадеността на всички служители, които осигуряват качествено и срочно правораздаване.

„Основният проблем и през 2025 г. остава липсата на подходящи условия за труд, които възпрепятстват оптималното функциониране на съда. Въпреки това Административен съд София-град продължава да бъде важен стълб на правосъдието в България, утвърдил се като независим, модерен и ефективен съдебен орган, който отговаря на обществените очаквания и прилага най-добрите европейски практики в правораздаването“, заяви по време на отчетното събрание председателят на АССГ Добромир Андреев.

И през 2025 г. натовареността на АССГ остана значително по-висока от тази на останалите административни съдилища в страната, като съдът продължава да бъде основен орган в решаването на сложни и обемни първоинстанционни дела.

Висящите дела към 31.12.2025 г. са 4587, което представлява намаление спрямо 4956 дела към края на 2024 г.

През 2025 г. съдът е постановил 7774 съдебни акта, подлежащи на обжалване, като обжалвани са 3133 от тях. При осъществената инстанционна проверка от Върховния административен съд 63.78 % от актовете на АССГ са потвърдени.

Данните показват, че въпреки големия обем работа и сложността на разглежданите материи, съдиите продължават да постановяват актовете си в разумни срокове.

Независимо от натовареността, през изминалата година АССГ продължи да работи за подобряване на организацията на работа и уеднаквяване на съдебната практика. Провеждани бяха регулярни професионални обсъждания между съдиите от различните отделения с цел повишаване качеството и предвидимостта на съдебните актове.