„В момента мога да определя парламента като скучен, но работещ. Някои от нещата, които се случиха с правилника, можеха да бъдат избегнати и да не се получава това напрежение”, заяви в ефира на „Събуди се” депутатът от ГЕРБ-СДС Румен Христов. „Ако върнем лентата назад в 51-о Народно събрание, когато бяхме девет политически формации, някои от тях спекулираха с реплика от 20 секунди и бонус дуплика от 3 минути. Така го правиха по пет, шест пъти от парламентарна група. Това ограничение не е лошо”, заяви Христов относно предложените промени в правилника на НС. Относно достъпът до информация до документи той коментира, че това е важно и там се постига някаква договорка да останат възможностите да се пита. По думите му от една страна има рационални и добри предложения, от друга страна има неща, които няма да променят ефективността на парламента.
Той коментира, че победата на „Прогресивна България” на изборите на 19 април е впечатляваща, но е и отговорност. „Това не се е случвало от времето, когато управлява СДС. На всяко българско правителство пожелавам успех, пожелавам го и на тях, защото успехите са за цяла България”, заяви той.
По отношение на Висшия съдебен съвет Христов заяви, че категорично трябва да има смяна. „Тази реформа, изборът на нов ВСС е нещо важно”, заяви той.
„Борисов вчера отговори и каза, че не познава Пепи Еврото. Аз също не съм го виждал. Нека тези, които се занимават с обследването да дадат крайната оценка”, каза още Христов. Той заяви, че не знае дали е лобирано от представители на ГЕРБ-СДС в полза на Теодора Георгиева.
„Аз съм „за” създаването на Антикорупционната комисия. Вчера се случи така, че закъснях и не можах да гласувам. Искаме отново да бъде създадена най-малкото, защото се опитваме да получим над 200 милиона евро, които са важни за България в този момент”, заяви Христов и допълни, че законът се приема в много бърз порядък. „Може би няма да бъде перфектен, но той винаги може да бъде подобрен. Важното е в момента да изпълним изискванията на ЕС и след това бихме могли да го доразвием”, каза депутатът.
Христов коментира и мерките за справяне с високите цени, които правителството предлага. „Аз винаги съм бил скептичен към администриране в условията на пазарна икономика, но мерки трябва да има, най-малкото, защото светва лампичката на производителя, прекупвача и на търговеца, че те са наблюдавани. Има мерки, които харесвам. Например строго наблюдение на веригата на доставки”, заяви още той.