Румен Спецов: Безпокойството на нашите земеделци е безпочвено
Безпокойството на нашите земеделци е безпочвено. За целия сектор печалбата е над 1,8 млрд. лева за юридическите лица и над 600 млн. лева за еднолични търговци и физически лица. Това каза снощи в предаването „120 минути" директорът на Националната агенция за приходите (НАП) Румен Спецов по повод предстоящите протести на зърнопроизводителите.
През изминалата година зърнопроизводителите са отчели 25% по-голяма печалба спрямо 2021 г.
Той отбеляза също така, че прекратяването на забраната за внос на украинско зърно е свързано с изискването от страна на ЕС за въвеждането на регулаторен режим в тази посока от страна на Украйна.
„От понеделник започва да действа този регулаторен режим, което означава, че няма да има свободно и безконтролно изнасяне на стоки. Този контрол ще се осъществява от Украйна, може би ще има такъв контрол и от страна на Европейската комисия", поясни той.
Румен Спецов коментира и как вноса на продукти от Украйна ще се отрази на цените. „Цените на тези стоки се определят от борсовите индекси. Това, от което вероятно се опасяват нашите производители, е, че в България ще дойдат евтини суровини. Но за да стигнат тези продукти от Украйна до България има разходи за транспорт. На каква цена ще дойдат в България никой не знае, но има притеснения, които за мен са неоснователни към момента", коментира той.
Директорът на НАП призна, че има свръхпечалба в сектор „Земеделие". Те са от миналата година и са генерирани в една друга обстановка, подчерта обаче той.
България е третата страна в света по мощности за преработка на слънчоглед. „Дори целият български слънчоглед да бъде продаден, пак няма да бъдат запълнени мощностите. Този внос е наложителен за техния сектор, защото едно от големите предприятия за производство на олио затвори, защото не може да запълни производствените си мощности", посочи Румен Спецов.
Приходите в хазната в момента са с 20% повече спрямо миналата година. „В числов израз това е над 4 милиарда и до края на годината това ще се увеличи. Но това в повече и това, което иска министърът, са обвързаности, които ние имаме за влизане в Шенгенската зона и условията, на които трябва да отговаряме. Дали са реалистични и възможни - възможни са, но искам да стане ясно, че тази възможност изисква спокойна политическа обстановка", заяви директорът на НАП.
В началото на март от „Лукойл" са постъпили 89 милиона лева в бюджета. „Г-н Алексиев говори за договорка, за авансови вноски, че са убедили „Лукойл" - аз не намирам никакъв официален документ за поет такъв ангажимент, за да мога аз за планирам и да сложа тези приходи в общия бюджет на НАП. Те са несигурни. От страна на „Лукойл" това е на добра воля, да ги плати предварително", обясни Румен Спецов.
По думите му намалената ставка за ресторантьорския бранш по никакъв начин не е спомогнала за изсветляване на бизнеса. „Факт е, че през тази година, за разлика от миналата, имаме много повече съставени актове и много по-големи суми, събрани по отношение на тези актове. Имаме над 300 затворени обекта, над 600 000 суми, които са по актове", обясни директорът на НАП.
Той обяви, че ще предложи на финансовия министър друг тип облагане по отношение на сезонните заведения.