Вчера в предаването "Неделя 150" на БНР Радан Кънев коментира срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски в Овалния кабинет. По думите му тя е показала, че нашата среда и представа за сигурност и за света, в който живеем, е коренно променена.
"В продължение на 3 и повече десетилетия живеем в свят, в който имаме спокойствието, че военната суперсила на САЩ гарантира мира в Европа. Сега започваме да живеем в свят, в който тази гаранция я няма".
Според него трябва да вземем бързи решения, за да гарантираме сигурността си днес - утре - вдругиден. Това са решения, които могат да бъдат взети, категоричен е той, но добави, че те изискват Европа да бъде единна:
"Тя е силна, богата, но не е единна. Трябва да впрегнем този потенциал, който имаме, в гаранции за нашата сигурност. Иначе ще загубим всичко".
Евродепутатът смята, че трябва да настояваме България да бъде част от тази политика. Тепърва ще има много срещи за европейската сигурност, като много от тях няма да са във формат, включващ 27-те страни-членки, изказа мнението си той.
Иновациите са огромен двигател на икономическия напредък, отбеляза Кънев. По думите му държавите, които инвестират много повече в отбрана, са много напред от нас в иновациите и технологиите.
Полша харчи над 4% от БВП за отбрана, даде пример той и добави, че полската икономика е най-силната в Източна Европа, като е превърнала отбраната в мощен двигател на индустриалното си производство и на социалната си система.
"Логиката, че ако инвестираме в сигурност и отбрана, обедняваме, се сблъсква с фактите и се превръща в откровена глупост. Държавите, които инвестират в сигурността си, не просто стават много по-привлекателни за инвестиции, но и много мощно задвижват и иновациите, и технологиите".
Според него Европа трябва да подчини бюджета си, индустрията и енергетиката си на съображения за сигурност. По думите му оттук нататък предстои много тежък разговор:
"Ние искаме Европа да вземе общ заем за това да осигури общата си сигурност. Това е спорен въпрос в европейските институции и между европейските държави. Това не е лесна тема. Искаме да създадем проблематичен дебат, от който да излезем с умно решение. Тепърва този дебат започва и ще продължи в близките седмици и месеци. Моята надежда е той да не продължи твърде дълго".
ВЕИ секторът е много важен елемент от сигурността ни, каза още евродепутатът. Той обясни, че тази енергия не създава външни зависимости, но тя не е достатъчна. Според него възобновяемите източници ще имат своята по-голяма роля тепърва. Той отбеляза необходимостта от инвестиции за съхранение на енергия и подчерта важността на ядрената енергетика.
Според него "Зелената сделка" трябва да се ревизира като "Индустриална сделка".
"Намираме се в изцяло нова среда за сигурност. Трябва да подчиним индустриалната си политика на новите условия", категоричен бе той.
Заявката на Тръмп, че ще започне преговори с Путин, без участието на Европа и Украйна, за съдбата на Украйна, Мюнхенската конференция и срещата на върха за изкуствения интелект бяха поредица от епохални събития, които налагат Европа и България да промени политиката си коренно, изказа мнението си Радан Кънев.
Според него ако сме достатъчно смели в политиката си, няма да се окажем в ситуация - Европа срещу САЩ и Русия. В момента, в който Европа покаже, че е единна, тя не е застрашена от Изток, категоричен бе той.
"В Кремъл имперският манталитет никога не си е тръгвал. Голямата промяна е появата на имперски манталитет във Вашингтон. Това е нещо, с което не сме свикнали. Изправени сме пред огромния риск отново да гледаме на света в имперско-колониални категории. Въпросът е как реагира Европа, която най-добре познава този начин на мислене и която най-много е пострадала".
По думите му в тази нова ситуация няма малки и големи: "България изобщо не е малка. Ние сме на източния фронт на ЕС, в уязвима ситуация. Тя има своята огромна роля. Ако има нещо малко, то е манталитетът на хората, които я управляват".