Депутатът от ПП-ДБ за „бюджетната вакханалия” и предимствата на машинния вот и защитата на критичните журналисти В ефира на „Събуди се” Мартин Димитров от ПП-ДБ анализира икономическото състояние на страната и очерта политическите позиции на формацията преди предстоящия вот.
►Бюджет и държавен дълг
Димитров определи финансовата политика на сегашното правителство като „бюджетна вакханалия”. Той посочи конкретни цифри за планираните нови заеми: „20 милиарда лева за 2026 г. и 19 милиарда за 2025 г. Общо 39 милиарда - това е вакханалия, да харчиш като луд с картечница”. Депутатът защити предложението за еднократно индексиране на доходите с процента на годишната инфлация, като го нарече „политически компромис” за хората в бюджетната сфера, но подчерта, че икономиката е била претоварена от огромни разходи.
►Шенген и пречките пред бизнеса
Според Димитров, въпреки влизането на България в сухопътния Шенген, износът към ЕС пада. Той обвини властта в „тормоз над бизнеса”, като даде пример с промени в Закона за ДДС. По думите му износът за дестинации, които нямат ДДС режим, се оскъпява с 20%, тъй като фирмите не могат да ползват данъчен кредит. „Вместо да си реализираме потенциала, ние сами пречим на износителите си”, заяви той.
►Политически червени линии
Димитров беше категоричен, че ПП-ДБ влиза в изборите с цел първо място и мнозинство от над 121 депутати, което би позволило смяна на модела и избор на нов Висш съдебен съвет. На въпрос за бъдещо съвместно управление с ГЕРБ и ДПС, той отговори: „С Борисов и Пеевски не може да се управлява. Те създадоха модел, който трябва да бъде променен категорично. Чувствам се вече, че сме затънали в едно блато, от което се излиза със смели действия”.Относно евентуален проект на президента Румен Радев, той го определи като „неродено Петко”. За служебен премиер Димитров посочи Андрей Гюров като най-подходящ заради неговите качества, въпреки „нечестната атака” срещу него.
►Машинното гласуване и медийната свобода
„Машинното гласуване е критично за честни избори в България”, подчерта Димитров. Той обясни, че машините премахват „тъмната стаичка”, не позволяват заснемане на бюлетини и ограничават купения вот.В края на разговора Димитров изрази притеснение от отстраняването на журналисти, които задават критични въпроси. „Силната, добрата журналистика е критичната. Тя трябва да бъде критична към всички, а не само към тези, които не ни харесват”, завърши той.