Последни Новини

Мартин Димитров: Балансирането на бюджет в трудни времена е противопоказно

Мартин Димитров: "Гражданска отговорност" няма да поскъпва

"В тези трудни години не е разумно да изпуснеш милиарди, които могат да бъдат инвестирани в българската икономика. Затова парламентът ще направи всичко възможно законопроектите, необходими за изпълнение на междинните етапни цели по Националния план за възстановяване и устойчивост, да бъдат приети навреме. Дори във вариант, в който не се избира редовно правителство, законодателната дейност, свързана с Плана, трябва да бъде приета".

Това каза пред БНР Мартин Димитров, депутат от "Демократична България".

По думите му дори в хипотезата на удължаване на действието на сегашния бюджет ще бъдат посрещнати необходимите плащания:

"Макар че винаги по-добър вариант е да приемеш редовен бюджет, който да отчете инфлация, антикризисни мерки. Най-добре е да има редовно правителство, което да изработи бюджет с намален дефицит около 3%, да няма увеличение на данъци. Това да създаде перспективата през 2023 година, когато голяма част от света навлиза в рецесия, българската икономика да продължи да расте. Когато всички спадат, ти да растеш, това е добра платформа да си запазиш работните места и да привлечеш инвеститорите".

В предаването "Нещо повече" Димитров допълни, че балансирането на бюджет в трудни времена е противопоказно, "тъй като в такива моменти трябва да допускаш по-големи разходи, да компенсираш уязвимите групи": 

"От ДБ имаме предвид контролиран размер на бюджетния дефицит, близък до 3%, така че в тригодишен период да имаме поетапно намаляване на разходите и дефицита. И в края на този тригодишен период всичко да бъде под контрол".

Според него е необходимо компенсаторните механизми да бъдат по-фокусирани - да касаят конкретни уязвими групи, а не цялото население. 

Мартин Димитров подчерта, че най-голям потенциал за съставяне на правителство има с втория мандат.

"Отделно трябва да вървят политическите разговори за съставяне на правителство, а по друга писта да вървят разговорите за бюджета, за Плана за възстановяване. Независимо какво става, този парламент трябва да си изпълни пакета "минимум". Най-важните законодателни мерки трябва да се случат".