Последни Новини

КНСБ представи предложенията си за данъчна реформа

Пламен Димитров: С 12% увеличение на заплатите смятаме, че инфлацията ще бъде компенсирана

Да се въведе необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата, да се увеличи данъкът върху доходите на физическите лица от 10 на 15 процента и данък дивидент да се повиши от 5 на 10 на сто. Това са част от предложенията на КНСБ за данъчна реформа.

Те бяха представени на организирана от синдиката конференция с участието на депутати и представители на Министерството на финансите. Експертните сметки сочат, че реализацията на тези предложения ще донесе допълнителни приходи от два милиарда и триста милиона лева за бюджета.

Сред предложенията на КНСБ са също вдигане на корпоративния данък от сегашните 10 на 15% и въвеждане на нови данъци - върху финансовите транзакции и така наречения "дигитален данък".

Най-широка подкрепа от народните представители срещна идеята на синдиката за възстановяване на 20% на намалените ставки на ДДС, което според експертните сметки би донесло 471 милиона лева допълнителни приходи в бюджета.

Ирена Димова от парламентарната група ГЕРБ - СДС заяви, че групата подкрепя предложението за ДДС, но е против вдигането на данъка за бизнеса:

"Едно такова увеличение по време на криза ще доведе до безработица и намаление на доходите".

Георги Ганев от ПП-ДБ също е за възстановяване на ставките по ДДС:

"По отношение на новите данъци моята "либертарианска душа плаче", не одобрявам".

Румен Гечев от "БСП за България" каза, че данък печалба трябва да се увеличи и че в Европейският съюз то е средно 23%:

"Няма нито една развита страна, нито един индустриален лидер, който да има ниски корпоративни данъци".

Президентът на КНСБ Пламен Димитров беше категоричен:

"Не може 5 милиарда и 300 милиона лева да плащат хората, а бизнесът, с увеличените 20 милиарда лв. печалба, да плаща 4 милиарда и 500 млн. лева" БНР