Китай наложи нови санкции на тайванската посланичка в САЩ Сяо Биким и забрани на нея и на роднините ѝ да влизат в страната, Хонконг и Макао, съобщиха държавни медии, цитирани от Ройтерс.
Наказателните мерки, наложени от китайската служба по въпросите на Тайван, забраняват също на свързани със Сяо инвеститори и фирми да си сътрудничат с организации и хора в Китай. Ограниченията бяха наложени, след като в сряда тайванската президентка Цай Ингвен се срещна с председателя на Камарата на представителите в американския Конгрес Кевин Маккарти на връщане от обиколката си в Централна Америка.
"Уау, Китайската народна република ме санкционира отново, за втори път", написа Сяо в Туитър в отговор на изявлението.
Първите санкции срещу нея бяха наложени след визитата на тогавашната председателка на американската Камара на представителите Нанси Пелоси в Тайван през август миналата година, която разгневи Пекин.
Китайското външно министерство обяви, че Пекин е предприел санкции и срещу институт "Хъдсън", библиотека "Роналд Рейгън" и техните директори. Според него двете институции са предоставили платформа и средства на Цай за това, което Китай смята за сепаратистка дейност, отбелязва Ройтерс.
Тайванското външно министерство се разгневи и каза, че Китай няма право да се намесва в пътуванията на Цай в чужбина и че Пекин "се самозалъгва", ако смята, че санкциите ще имат някакъв практически ефект. "Не само се засилва омразата у народа, но се разкрива ирационалната и абсурдната природа на комунистическия режим", се казва в изявление на външното министерство на Тайван.
Китай смята Тайван за своя провинция и не признава острова за отделна държава, а тайванското правителство оспорва претенциите на Пекин. Външното министерство в Китай заяви, че моментално е ограничило правомощията на китайските университети, институции организации и лица за сътрудничество с института "Хъдсън", библиотеката "Рейгън" и техните директори. Директорите също така нямат право да влизат в страната, а имотите им в Китай са замразени.
Китайските санкции ще имат малко или почти никакво практическо въздействие, тъй като висши тайвански служители не посещават Китай, а китайските съдилища нямат юрисдикция в Тайван.
Източник: Габриела Иванова, БТА