Последни Новини

Испания не очаква да бъде изключена от НАТО

Испания не очаква да бъде изключена от НАТО

Испанският министър на външните работи Хосе Мануел Албарес отхвърли възможността страната да бъде изключена от НАТО. Според него няма никакви индикации, че Вашингтон може да изтегли войските си от Испания.

В коментар на критиките от американския държавен секретар Марко Рубио за това, че правителството в Мадрид не разреши използването на базите Морон и Рота за офанзивата срещу Иран, Албарес защити позицията си, че Испания е ангажиран съюзник в НАТО и управляващите вярват в евроатлантическата сигурност и ще продължат да работят за нея.

Той също така отхвърли възможността да разговаря с държавния секретар на САЩ относно ангажимента за отделяне на 5% от БВП за разходи за отбрана.

Албарес подчерта, че към момента правителството е отделило средства в размер на 2.1% от БВП, което по думите му е повече, отколкото харчат други страни-членки на Алианса. 

”Ние сме поели ангажимент да предоставим всички способности, които НАТО изисква. Не всички съюзници могат да кажат едно и също. Има разлика между това, което се казва, че е направено, и това, което всъщност е направено”, допълни първият дипломат на кабинета ”Санчес”.