Испанският министър на външните работи Хосе Мануел Албарес отхвърли възможността страната да бъде изключена от НАТО. Според него няма никакви индикации, че Вашингтон може да изтегли войските си от Испания.
В коментар на критиките от американския държавен секретар Марко Рубио за това, че правителството в Мадрид не разреши използването на базите Морон и Рота за офанзивата срещу Иран, Албарес защити позицията си, че Испания е ангажиран съюзник в НАТО и управляващите вярват в евроатлантическата сигурност и ще продължат да работят за нея.
Той също така отхвърли възможността да разговаря с държавния секретар на САЩ относно ангажимента за отделяне на 5% от БВП за разходи за отбрана.
Албарес подчерта, че към момента правителството е отделило средства в размер на 2.1% от БВП, което по думите му е повече, отколкото харчат други страни-членки на Алианса.
”Ние сме поели ангажимент да предоставим всички способности, които НАТО изисква. Не всички съюзници могат да кажат едно и също. Има разлика между това, което се казва, че е направено, и това, което всъщност е направено”, допълни първият дипломат на кабинета ”Санчес”.