"Моята позиция е, че всички партии в Народното събрание трябва да имат представителство в регулаторите. Още повече, че за избора на някои регулатори се искат 160 гласа", каза пред журналисти в кулоарите на парламента съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. Той уточни, че става дума за кадрови назначения в огромен брой регулатори и едва ли всяка партия едва ли може да участва във всички. Но че за някои от тях така или иначе се иска огромно парламентарно мнозинство от 160 души. "Има съгласие с ГЕРБ по механизма за излъчване на регулаторите как да подхождаме занапред, за да излъчваме най-качествените кандидатури", увери Иванов.
Той отхвърли съмненията, че ДПС вече участва в управлението на ПП-ДБ и ГЕРБ. "Общата законодателна програма прерасна в обща управленска, свързана с ротационната формула за кабинета. ДПС няма да участва в нито един от тези механизми, те заявиха, че подкрепят отделни политики, което е хубаво, но това е всичко", каза лидерът на "Да България".
Иванов отчете, че част от темите в декларацията на акад. Николай Денков и Мария Габриел при съставянето на управлението вече са намерили решение. Такива са общата позиция за референдума на "Възраждане" за еврото, както и пътна карта за конституционната реформа. Очакваме другата седмица да започне работа по проектите за изменение на основния закон в конституционната комисия, текат и разговори за корекции в Изборния кодекс преди местните избори, каза депутатът.
Иванов обясни, че инициативата за прекратяване на концесията на "Лукойл Нефтохим" на пристанище Росенец е плод на общо съгласие и работа и че различни идеи по нея предстои да бъдат реализирани на различни етапи. Започва се с концесията, за да се възстановят българският суверенитет и санкциите върху рафинерията заради Русия и да се подпомогне членството ни в Шенген. Той обясни като плод на "някакво комуникационно нестиковане" обявяването на инициативата от Кирил Петков, което предизвика реакция от Бойко Борисов.
Запитан дали ПП-ДБ вече са в официална коалиция с ГЕРБ, Иванов отговори с вица от времето на комунизма, в който един човек все се опитвал да произведе шевна машина, но все се получавал автомат "Калашников". "За мен фокусът върху името е самоцелен. Става дума за съвместно управление с обща законодателна програма, но и за запазване на големите различия помежду ни. Имаме общо управление, защото е необходимо, а не защото това е нашето политическо предпочитание. Но оттук нататък трябва да направим най-доброто за страната си и това може да се случи по един ограничен набор инструменти, които трябва да приложим добре. Моят фокус са резултатите, а не имиджовите опаковки", каза Христо Иванов.