Гръцкото правителство стартира първата мащабна инициатива за социално жилищно строителство от десетилетия насам, като предоставя осем държавни имота за застрояване по нов модел, наречен „социален обмен“, в опит да се справи с жилищната криза в страната.
Съвместно решение на министрите на финансите, труда и социалното сближаване предвижда имотите, собственост на Държавната служба по заетостта (DYPA), да преминат под управлението на Министерството на социалното сближаване и семейството.
По схемата частни инвеститори ще финансират и изграждат жилищни комплекси върху държавни терени, докато собствеността върху земята ще остане държавна. Най-малко 30% от новите жилища ще бъдат предназначени за достъпни социални жилища за млади хора, семейства и уязвими групи.
Първият международен търг по програмата се очаква да бъде обявен през лятото. Имотите се намират в Пеания край Атина, Лариса, Пиргос в северозападната част на Пелопонес и Каламата в югозападна Гърция.