Последни Новини

ГДБОП разби схема за фишинг от името на МВР, двама са задържани

ГДБОП разби схема за фишинг от името на МВР, двама са задържани

Служители на дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП разкриха и неутрализираха схема за фишинг измами, при която чрез фалшиви съобщения от името на МВР, институции и куриерски компании са били източвани лични и банкови данни на граждани.

Специализираната операция е проведена на 8 и 9 май 2026 г. на територията на София и областта, след множество сигнали от пострадали потребители на мобилни оператори, приложения и социални мрежи.

През последните дни стотици фалшиви съобщения са били разпространени чрез облачни услуги. В тях гражданите са били уведомявани, че имат наложени глоби за нарушения на пътя и са приканвани да отворят линк за плащане с „отстъпка“. По сходен начин са изпращани и съобщения за неполучени пратки от името на куриерски фирми.

При извършените действия са иззети компютри, мобилни устройства, флаш памети и карти на финансови институции и мобилни оператори. Открити са над 300 страници с телефонни номера и имейли на потенциални жертви, както и данни за фалшиви домейни, имитиращи сайтове на официални институции.

По информация на разследващите в престъпната дейност е използван и изкуствен интелект.

Задържани са двама мъже на 30 и 35 години. Срещу тях се води разследване за компютърна измама с цел имотна облага – престъпление, за което законът предвижда до 6 години затвор и глоба до 6000 лева.

Работата по случая продължава, като се извършват допълнителни експертизи и действия за установяване на други участници в схемата.