Синя София ще направи максимално достъпни за столичани природните богатства на града

Препоръчваме

Поскъпването на храните е с 2,5% в сравнение с миналата година

Цените на хранителните продукти бавно и без много шум продължават да вървят нагоре. За последната седмица се...

Зам.-министър Ренета Колева участва във форум за бъдещето на водородната икономика

България има ясно изразена дългосрочна амбиция за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс,...

Заради уран: Ограничава се ползването на вода за пиене в Харманли

Ограничава се ползването на питейна вода в Харманли и селата Надежден и Остър камък в общината заради...

Кандидатът за кмет на София проф. Вили Лилков осъществява редица срещи и разговори с граждани

Продължават срещите на кандидата за кмет Вили Лилков и кандидатите за общински съветници от Синя София със столичани. Всички те са твърдо убедени, че природните богатства на града трябва да са максимално достъпни за всички софиянци.

В разговори с гражданите проф. Вили Лилков представя стратегическите идеи за развитието на града, залегнали в програмата на Синя София и които водят към крайната желана цел – столичани да се възползват най-ефективно от всички богатства на града.

Екипът на Синя София смята, че столичните реки са „спящ“ и забравен, ала изключително важен капитал на града. Ще ги приобщим към градската среда чрез:

– Създаване на възможности за разливането им, където това е възможно.

– Изграждане около тях на осветление, спортни съоръжения, места за срещи почивка, пешеходни и велоалеи.

– Възстановяване на речните природни местообитания и създаване на

– влажни зони за водолюбиви видове.

– Преустановяване на нерегламентираното заустване на отпадъчни води.

Друг важен аспект от програмата ни са мечтаните зелени клинове. След всяка следващата година те стават все по-невъзможни за реализиране. Тук има нужда от иновативно решение с публично-частно партньорство. Ще работим за:

– Превръщане на зелените клинове от Витоша в паркове, които вкарват чист въздух в София:  

– хидропарк „Искър“ по поречието на р. Искър и естествените езера около нея;

– линеен парк по поречието на реките Драгалевска и Бара Изливозажителите накв. „Манастирски ливади“, „Кръстова вада“ и „Витоша ВЕЦ Симеоново“;

– парк „Въртопо“ в районите „Младост“, „Студентски“, „Дървеница“, „Мусагеница“;

– „Източен парк“по поречието на реките Кална и Банишка и др.

– Изграждане на парк „Кукуряк“ в район „Овча купел“; възстановяване на Западния парк и изграждане на връзка от район „Люлин“; почистване на езерото Панчарево.

– Превръщане на трасетата на бившата околовръстна железница в линеен зелен парк с велосипедни и пешеходни алеи и спортни съоръжения.

София исторически е изграден около минералните извори, които трябва да бъдат използвани в полза на гражданите ѝ. София може да се развие като СПА център на основата на богатството на минерални води. Минералните извори могат да привлекат допълнителен туристически поток към Столицата. За целта:

– Ще създадем Специализирано общинско предприятие за проучване, развитие и експлоатация на минералните извори в столицата.

– Заедно с държавата и бизнеса и други заинтересовани страни ще приемем дългосрочна програма за тяхното оползотворяване.

Синя София ще работи в посока на това Столична община да преосмисли много от концепциите за своето развитие на основата на Зелена Конституция, която практически да насърчава зелената икономика и реализацията на зелените идеи за София. Всички тези идеи ще трябва да влязат в нормативните документи на общината.

- Реклама -
- Реклама -
Последни новини

Поскъпването на храните е с 2,5% в сравнение с миналата година

Цените на хранителните продукти бавно и без много шум продължават да вървят нагоре. За последната седмица се...

Зам.-министър Ренета Колева участва във форум за бъдещето на водородната икономика

България има ясно изразена дългосрочна амбиция за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс, в това число на водород...

Заради уран: Ограничава се ползването на вода за пиене в Харманли

Ограничава се ползването на питейна вода в Харманли и селата Надежден и Остър камък в общината заради установени отклонения в качеството ѝ,...

Промените, носени от новия закон за етажна собственост

Дали гарантират тези цели - не бих казал, че мога да потвърдя отсега, но върху този законопроект беше работено близо 5 години....

Падналото от втория етаж на училище дете не помни какво се е случило

Ученичка от шести клас в хасковското училище „Климент Охридски“ падна от прозорец на втория етаж. Момичето е настанено в...
- Реклама -

Още публикации

- Реклама -