С различни инициативи България отбелязва 146 години от Шипченската епопея. Една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война през 1877-1878 г. е за Шипченския проход. Боевете, водени през август 1877 г. между защитниците на прохода и турската армия, влизат в българската история под името Шипченска епопея.
Въпреки облачното време и дъжда много хора изкачиха връх Шипка за честванията на 146-годишнината от Шипченската епопея. Някои от тях казаха пред БНТ, че са го направили, защото героите от Шипка и Шипченската епопея трябва да се помнят, тъй като това е историята от Възраждането на България.
„Ние, българите с основание се изкачваме всяка година тук в Шипченския проход, при върховете Шипка, Свети Никола и Орлово гнездо и трябва да отдаваме дължимата почит на всички руски офицери и войници и български опълченци, които буквално с гърдите си в определени моменти са устояли тази позиция и корпуса на Сюлейман паша не е преминал на север от Стара планина“, каза Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
В 11:00 часа в подножието на връх Свети Никола президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили прие строя на представителни роти от Националната гвардейска част, след което беше отслужена заупокойна молитва.
Радев поднесе венец пред Паметника на свободата в знак на почит към паметта на загиналите за Освобождението на България.
Програмата днес започна в храма на Соколския манастир, където беше отслужена панихида в памет на загиналите в Шипченските боеве. Предвидени са туристически походи.
По-късно през деня ще бъде открита фотодокументалната изложба „Свобода без граници“ в пространството до Паметника на свободата и ще бъдат изнесени възстановките „Битката при Орлово гнездо“ и „Възстановка на ден трети от боевете, описан от Иван Вазов”, а в подножието на върха се организира презентация на националната кампания на Министерството на отбраната „Бъди войник“