Възприемането на интегрирани подходи за планиране на управление на водите в средносрочен и дългосрочен план е от ключово значение за здравето на екосистемите и устойчивостта за обществата. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Росица Карамфилова по време на интерактивния диалог на тема „Вода за климат, устойчивост и околна среда“, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Диалогът бе в рамките на конференцията на високо равнище на ООН „Вода за устойчиво развитие“, която се провежда в централата на ООН в Ню Йорк.
Според Карамфилова за постигането на реални резултати е важно отчитането на съображенията за смекчаване на последиците от изменението на климата и за адаптация в световен мащаб, като се държи сметка за връзките между сухоземните, сладководните, крайбрежните и морските екосистеми и се обединяват усилията на заинтересованите страни.
Тя акцентира върху добрите практики в България за осигуряването на ефективни механизми за координация и консултации в областта на управлението на водите както на национално, така и на басейново ниво, включително по въпроси, свързани с климата и управлението на водите.
„Изменението на климата е сред приоритетите на българската политика в областта на опазването на околната среда“, заяви министър Карамфилова и допълни, че страната ни участва активно в международните усилия за борба с изменението на климата.
Дискусиите бяха фокусирани върху свързващата роля на водата като фактор за постигане на международно съгласуваните цели, включително тези, съдържащи се в Програмата за устойчиво развитие до 2030 г., Парижкото споразумение от 2015 г. и Рамковата програма от Сендай за намаляване на риска от бедствия 2015-2030 г.
Конференцията „Вода за устойчиво развитие“, която започна вчера, се провежда по повод Световния ден на водата. Денят се отбелязва от 1993 г. по предложение на участниците в конференцията на ООН за околната среда и развитието в Рио де Жанейро, Бразилия (3-14 юни 1992), одобрено с резолюция A/RES/47/193 на Общото събрание на ООН от 22 декември 1992 г. Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към необходимостта от достъп до безопасна питейна вода и санитарни условия за всички. От 2018 г. до 2028 г. в рамките на ООН се отбелязва и Международно десетилетие за действия „Вода за устойчиво развитие“. Мотото на деня за 2023 г. е: „Да ускорим промяната“, сочи справка на отдел „Справочна“ на БТА.
Източник: Рени Никифорова, БТА